Symetrický tonický šíjový reflex

„On/ona se snad nikdy nenaučí plavat. Hrabe se v té vodě, i když má kruh. Jo, pod vodu, to mu/jí jde, ale jinak je to děs. A to jsme chodili i na kurzy plavání a stejně nic.“

„Neustále se houpe na židli, nebo má nohy až za hlavou, já už vážně nevím, jak ho/jí mám přimět sedět normálně. A když už se nehoupe, tak si alespoň omotá nohy kolem židle jako kobra.“

„No, dostává poznámky, že je nepozorný/á, že se válí po lavici a učení ho/jí vůbec nezajímá.“

„Jak si má opsat něco z tabule, tak to prostě nestíhá, nebo tam má úplný nesmysly.“

Symetrický tonický šíjový reflex. To je reflex, který vzniká před tím, než dítě začíná lézt po čtyřech. Je velice užitečný, protože pomůže dítěti rozdílně používat horní a dolní polovinu těla. Pokud ale dítě nelezlo, nebo lezlo jen krátce, tak se nestačí pořádně rozvinout a tím přetrvává. My sice jásáme, že dítě začalo brzy chodit, že je moc šikovné a jsme na něj hrdí, ale všechno má svůj čas. Pokud se některá fáze pěkně neprojde, může pak dělat neplechu, jako třeba STŠR. Nesoustředěnost, neschopnost sedět v jedné poloze, časté chyby v opisu, válení po stole při delším sezení, nohy až za hlavou, velké obtíže s plaváním aj. to vše může provádět a ztěžovat symetrický tonický šíjový reflex.

Previous
Previous

Auto

Next
Next

Noční pomočování